Jeżeli nie znalazłeś asortymentu, który Cię interesuje, zadzwoń i zapytaj tel: 33 816 32 16

Jaką lornetkę myśliwską wybrać?

Wysokiej klasy lornetka myśliwska nie jest tania, jednak będzie to inwestycja na długie lata. Zaawansowane technologicznie modele od renomowanych producentów łączą w sobie wysokie właściwości optyczne, solidną konstrukcję oraz komfort użytkowania w każdych warunkach.


Lornetka myśliwska – na jakie cechy zwrócić uwagę?


W praktyce dobór lornetki myśliwskiej to najczęściej kompromis pomiędzy pożądanymi właściwościami a budżetem którym dysponujemy. Decydując się na konkretny model warto uwzględnić kilka kluczowych parametrów:

  • Jakość optyczna i mechaniczna – istotne są elementy takie jak: materiał z którego wykonano obudowę, liczba i sposób osadzenia soczewek (pierścienie, klej, taśma), wodoszczelność i odporność na drgania oraz precyzja działania mechanizmów ustawiania ostrości. W tym ostatnim aspekcie mamy do wyboru pokrętło centralne do nastawiania ostrości w obu cylindrach jednocześnie oraz pokrętła indywidualne – osobne dla każdego z cylindrów lornetki. Zdecydowana większość lornetek wyposażona jest w to pierwsze rozwiązanie.

  • Rodzaj i układ pryzmatów – szczególną uwagę warto zwrócić na rodzaj szkła, z którego wykonane są pryzmaty lornetki – powinno to być wysokogatunkowe szkło typu BaK4 (barrium crown glass). Tańsze szkło BK7 (borokrzemianowe) charakteryzuje gorszy współczynnik załamywania światła, co często skutkuje zaciemnieniem obrazu na brzegach pola widzenia – jest to istotne zwłaszcza w przypadku polowań wieczorno-nocnych.
    W kwestii układu pryzmatów mamy do wyboru układy typu dacho (dachopryzmatyczne) oraz porro (porropryzmatyczne). Te pierwsze charakteryzuje ustawienie soczewki okularu w jednej linii z soczewką obiektywu, w tych drugich oś obiektywu przebiega na zewnątrz osi okularu. Lornetka myśliwska w układzie dacho będzie miała bardziej kompaktowe wymiary i mniejszą masę niż lornetka w układzie porro o zbliżonej jakości obrazu.

  • Powiększenie i średnica soczewki obiektywu – parametry powiększające lornetki opisywane są przez dwie liczby (np. 7x50 mm lub 8x40 mm). Pierwsza z nich informuje o wielokrotności powiększenia, druga o średnicy soczewki obiektywu, która ma bezpośredni wpływ na ilość wpadającego do lornetki światła. Przykładowo, lornetka myśliwska oznaczona jako 7x50 mm oferuje 7-krotne powiększenie za pomocą soczewki o średnicy 50 mm.
    Warto jednak pamiętać, że większe powiększenie to również większe drgania obserwowanego obrazu oraz węższe pole widzenia – może to utrudnić dostrzeżenie zwierzyny, zwłaszcza tej szybciej poruszającej się. Osobom, dla których jest to ważny aspekt zaleca się zakup lornetki o powiększeniu 7 lub 8-krotnym, co jest sensownym kompromisem pomiędzy wystarczającym powiększeniem obrazu a akceptowalnym poziomem drgań. Lornetki o większym powiększeniu (10-12x) lepiej sprawdzą się w przypadku polowań na dużych, otwartych przestrzeniach. Faktem jest że im większa średnica obiektywu lornetki, tym większe będą jej gabaryty i masa – ten aspekt również warto brać pod uwagę.


Lornetka na polowanie w dzień


Wysokiej klasy dzienna lornetka myśliwska to sprzęt zaprojektowany tak, aby jak najwierniej oddać wszelkie szczegóły obserwowanego otoczenia. Szczególny nacisk kładzie się tylko na wielokrotność powiększenia, ale również krystaliczną czystość obrazu, jego jasność oraz wysoką ostrość aż do krawędzi szkieł. Odpowiadają za to odpowiednio skonfigurowane elementy, takie jak wysokogatunkowe szkło optyczne, wewnętrzny układ ogniskowania i wielowarstwowe powłoki przeciwodblaskowe.


Lornetka na polowanie nocne


Lornetka myśliwska do zastosowań nocnych ma charakterystykę dobraną tak, aby zmaksymalizować komfort i szczegółowość widzenia w warunkach minimalnego oświetlenia. Jej konstrukcja kładzie mniejszy nacisk na szeroki kąt widzenia, większy natomiast na rozmiar soczewki, który przekłada się na ilość wpadającego do lornetki światła i tym samym jasność i klarowność obrazu.

W przypadku tego typu lornetek szczególnego znaczenia nabiera parametr określany jako „źrenica wyjściowa”. Oblicza się go dzieląc średnicę soczewki przez wielkość powiększenia. W przypadku najczęściej spotykanych charakterystyk lornetek nocnych (7x50 mm, 8x56 mm, 9x63 mm) otrzymamy wynik oscyluje w okolicach 7 mm. Jest to wartość zbliżona do szerokości ludzkiej źrenicy w warunkach nocnych, zapewniająca optymalne warunki widzenia przy słabym oświetleniu. Mniejsza wartość „źrenicy wyjściowej” sprawi, że do naszego oka dotrze mniej światła - tym samym jasność obserwowanego obrazu będzie niższa.


Lornetka a pora roku - lornetka myśliwska na zimę?


Ważną cechą lornetki użytkowanej w warunkach zimowych i w chłodne, deszczowe dni jest wodoodporna obudowa oraz wypełnienie przestrzeni pomiędzy soczewkami azotem lub argonem. Obecność tych gazów zapobiega parowaniu wewnątrz układu optycznego, które nie tylko utrudnia obserwację, ale może też prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni wewnątrz lornetki. Dla uniknięcia skraplania się pary wodnej pochodzącej z wydychanego powietrza na zewnętrznej części szkieł stosuje się specjalne powłoki hydrofobowe.

 

Więcej lornetek znajdą Państwo w kategorii lornetki myśliwskie.