Jeżeli nie znalazłeś asortymentu, który Cię interesuje, zadzwoń i zapytaj tel: 33 816 32 16

Jaka broń dla początkującego myśliwego?

Wybierasz się na swoje pierwsze polowanie w terenie? Potrzebujesz dobrej broni myśliwskiej. Myślistwo wymaga przecież nie tylko umiejętności, ale też odpowiedniego sprzętu. Zastanawiasz się, jaka broń myśliwska najlepiej sprawdzi się na początek przygody z myślistwem? Kupno pierwszej broni nie powinno być przypadkowe. Najlepsza broń myśliwska to ta dopasowana do myśliwego i zwierzyny, na którą poluje. Jak wybrać broń myśliwską dla początkujących? Oto kilka naszych porad!

Jaką broń może wykorzystywać myśliwy?

Zacznijmy od podstawy prawnej, którą musi znać każdy, kto przymierza się do zakupu dowolnego rodzaju broni. To, z jakiej broni myśliwskiej można korzystać podczas polowania, precyzyjnie określa prawo, a konkretnie Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 23 marca 2005 r. Do polowania dopuszczona jest myśliwska broń długa palna centralnego zapłonu, składająca się z luf gwintowanych albo luf gładkich, która umożliwia oddanie 6 strzałów po załadowaniu. W przypadku broni samopowtarzalnej w magazynku można załadować maksymalnie 2 naboje.

Broń musi mieć lufę gwintowaną o kalibrze od 5,6 mm z pociskami półpłaszczowymi. Amunicja myśliwska musi mieć energię pocisku nie mniejszą niż 1000 J przy odległości 100 m od wylotu lufy. Trzeba przy tym pamiętać, że:

– przy polowaniu na łosie energia pocisku po pokonaniu odległości 100 m nie może być mniejsza niż 2500 J,

– przy polowaniu na sarny, dziki, daniele, muflony i jelenie energia nie może być mniejsza niż 2000 J.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Przy polowaniach zbiorowych na dziki, sarny, daniele, muflony oraz drapieżne zwierzęta można używać broni gładkolufowej na amunicję kulową. Jeśli zaś polujemy na drobną zwierzynę, możemy zabrać na polowanie tylko naboje śrutowe o maksymalnym kalibrze 4,5 mm.

Jaki rodzaj broni masz do wyboru?

Broń myśliwska dla początkujących i doświadczonych myśliwych do polowania dzieli się na 3 podstawowe rodzaje:

– broń  śrutowa,

– broń kulowa,

– broń kombinowana.

Pierwsza opcja, broń śrutowa, to między innymi popularne dubeltówki. Z broni i naboi śrutowych korzysta się podczas polowania na zwierzynę drobną, ptactwo i zające. Bronią śrutową warto posłużyć się, kiedy konieczny jest precyzyjny strzał z niewielkiego dystansu.

Broń kulowa dla myśliwych to opcja przeznaczona na polowania na zwierzynę grubą, a więc dziki, sarny, jelenie i daniele. Popularne sztucery zdecydowanie lepiej poradzą sobie ze strzałami z większej odległości. Jeśli zdecydujesz się na zakup broni kulowej, zwróć uwagę na kaliber, masę i typ pocisku.

Ostatni rodzaj broni to broń kombinowana, czyli śrutowokulowa. Ten rodzaj broni ma oddzielne lufy do nabojów kulowych i śrutowych, każde na inny rodzaj zwierzyny. Do kategorii broni kombinowanej możemy zaliczyć kniejówki i drylingi. Kniejówka to broń dwulufowa, lżejsza od drylinga, a dodatkowo zwykle tańsza. Dryling jest bronią trójlufową, w której układ luf wygląda następująco: dwie lufy śrutowe umieszczone horyzontalnie oraz jedna lufa kulowa pod nimi.

Broń dla myśliwego na początek

Jaka broń myśliwska dla początkujących będzie najlepsza? Zdania wśród doświadczonych myśliwych są podzielone. Wielu myśliwych twierdzi, że dobrym pomysłem będzie broń kombinowana. Szczególnie wtedy, kiedy młody myśliwy nie ma jeszcze wybranej preferowanej metody łowów. Taka broń sprawdzi się zarówno na polowania zbiorowe, jak i indywidualne. W tym wariancie polega się popularne kniejówki oraz drylingi, czasem również firlingi z dwoma lufami gładkimi i dwoma gwintowanymi.

Jeśli dopiero szukasz pierwszej broni palnej do polowań i nie wiesz dokładnie, jak i na co chcesz polować, możesz zdecydować się na kniejówkę. Lekkie i uniwersalne dobrze sprawdzą się do nauki, a przy tym sprawdzą się zarówno do zwierzyny drobnej, jak i grubszej. Jeżeli zaś wiesz już, że chcesz skupić się na polowaniu na grubą zwierzynę, możesz zdecydować się na wypróbowanie broni kulowej, np. sztucera.

Gdzie kupić pierwszą broń na polowanie?

Nawet jeśli to egzemplarz przeznaczony do nauki, zawsze kupuj broń pochodzącą od zaufanych dostawców, w sprawdzonym sklepie myśliwskim. Na pierwsze zakupy możesz wybrać się ze znajomym, doświadczonym myśliwym albo skorzystać z pomocy fachowca na miejscu. W naszym sklepie myśliwskim Ponowa w Bielsku-Białej, do którego serdecznie Cię zapraszamy, możesz zasięgnąć porady u specjalisty z obszerną wiedzą na temat broni myśliwskiej. Szukaj wśród broni palnej od uznanych producentów, solidnie wykonanej i prostej w obsłudze. Zaplanuj budżet, jaki możesz przeznaczyć na wyposażenie myśliwskie. Pierwsza broń może posłużyć Ci długi czas, a na polowaniach przydatne będą też elementy optyki myśliwskiej, które dobrze byłoby wliczyć w koszty.

Potrzebujesz pomocy? Sprzedawca w sklepie służy radą i pomoże Ci wybrać najlepszą broń oraz akcesoria na Twoje pierwsze polowanie.