Jeżeli nie znalazłeś asortymentu, który Cię interesuje, zadzwoń i zapytaj tel: 33 816 32 16

Co zabrać na polowanie w nocy – noktowizor czy termowizor?

Akcesoria myśliwskie wysokiej jakości mają ogromne znaczenie dla sukcesu polowania. Szczególnie podczas nocnych łowów wybór odpowiedniego sprzętu nabiera dużego znaczenia. W całkowitej ciemności niezbędne są urządzenia z kategorii optyki myśliwskiej. Dostępne na rynku urządzenia ułatwiające obserwację otoczenia i zwierząt oraz polowanie po zmroku możemy podzielić na dwie kategorie: to urządzenia noktowizyjne oraz urządzenia termowizyjne. Które z nich wybrać na polowanie w nocy? Aby ułatwić Ci wybór, przyglądamy się dziś sposobowi działania urządzeń termowizyjnych i noktowizyjnych oraz porównujemy obie technologie.

Jak działa noktowizja?

Ludzkie oko rejestruje obraz poprzez światło odbite. Podobnie wygląda działanie sprzętu myśliwskiego, jakim jest m.in. każde urządzenie noktowizyjne. Podstawowym zadaniem takiego sprzętu jest zebranie i wzmocnienie światła z otoczenia. Aby noktowizory cyfrowe zarejestrowały obraz, muszą zarejestrować światło (księżyca albo światło dzienne) odbijające się od obserwowanego obiektu, które następnie trafia do obiektywu.

Co więcej, współczesny noktowizor cyfrowy często jest dodatkowo wyposażony w iluminator podczerwieni (oświetlacz podczerwieni), które poprzez emisję wiązki promieniowania podczerwonego wzmacnia widoczność obrazu. Promieniowanie podczerwone sprawia, że nawet przy całkowitym braku światła i warunkach słabej widoczności, uzyskujemy dobrą widoczność, a jednocześnie zwierzyna się nie płoszy. Cyfrowe urządzenia noktowizyjne 2., 3. i 4. generacji umożliwiają więc prowadzenie nocnej obserwacji przy zachowaniu wyrazistego obrazu o odpowiednim kontraście.

Jak działają kamery termowizyjne?

Chociaż kamera termowizyjna i noktowizyjna to sprzęty wykorzystywane do podobnego celu, ich sposób działania mocno się różni. Na jakiej zasadzie działa termowizja? O ile noktowizory wzmacniają światło widzialne, tak lunety termowizyjne i celowniki termowizyjne wykorzystują promieniowanie podczerwone i energię cieplną zwierząt. Termowizja jest niezastąpiona w sytuacji, kiedy warunki oświetleniowe są na tyle kiepskie, że noktowizja nie wystarcza, ale też w dymie i mgle. Kamery termowizyjne o wysokiej czułości mają bardzo szerokie spektrum zastosowań i umożliwiają uzyskanie wyrazistego obrazu nawet w zupełnej ciemności.

Termowizory analizują promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie podczerwieni i wykorzystują obrazowanie energii cieplnej wytwarzane przez obserwowane obiekty. Co to oznacza w praktyce? Urządzenie analizuje sygnatury cieplne, z których tworzy obraz. Obiekty o wysokiej temperaturze oznacza jasnymi kolorami (pomarańcze i czerwienie). Ignoruje obiekty o niskiej temperaturze i wykrywa nawet małe różnice temperatur. Dzięki wysokiej czułości oferuje wysoką jakość obrazu. Obraz wyświetlany na termowizorze jest wyraźny za dnia i nocą, co nie jest oczywiste w przypadku noktowizorów.

Kiedy wybrać noktowizor, a kiedy termowizor na polowanie?

Co w takim razie wybrać – noktowizor czy termowizor? Wybór będzie oczywiście zależał od indywidualnych potrzeb i warunków. Jeżeli podczas nocnego polowania zależy Ci na możliwie naturalnym obrazie i obserwacji całego kadru z największą liczbą szczegółów, dobrym wyborem będzie noktowizor. Nie bez przyczyny z noktowizorów korzystają służby mundurowe i służby leśne. Noktowizja myśliwska to też tańsza propozycja od optyki termowizyjnej. Sprawdzi się idealnie do obserwacji zwierząt i przyrody. Noktowizory mają jednak pewne ograniczenia – najczęściej to trudne warunki atmosferyczne, takie jak mgła, albo smog lub dym.

A kiedy lepiej wybrać termowizor? Lornetka termowizyjna, luneta termowizyjna albo kamery termowizyjne będą lepszym wyborem, jeżeli zależy Ci na możliwości dostrzeżenia zwierzyny bez względu na warunki, nawet w całkowitej ciemności. Obraz z termowizora nie nada się raczej do nagrywania filmów i robienia zdjęć z obserwacji, ale pozwoli zobaczyć zwierzęta w każdych warunkach i zakończyć polowanie powodzeniem. Termowizor będzie też najlepszym zakupem dla myśliwych, którzy często polują pod osłoną nocy, w porannej mgle albo w gęstych zaroślach. Dobrej jakości termowizor będzie jednak trudniej znaleźć w niskiej cenie, co również warto mieć na uwadze. Jednak producenci oferują również budżetowe propozycje z kategorii termowizorów.

Wciąż nie masz pewności, które urządzenie wybrać – noktowizor czy termowizor? W razie pytań możesz skontaktować się z nami pod numerem telefonu 33 816 32 16. Zapraszamy też do naszego stacjonarnego sklepu myśliwskiego w Bielsku-Białej przy ul. Straconki 17A. Służymy Ci naszą wiedzą i doświadczeniem. Pomożemy Ci w doborze najlepszej optyki myśliwskiej do Twoich potrzeb. Sprawdź sprzęt dostępny na naszej stronie internetowej, a jeżeli nie udało Ci się znaleźć tego, czego poszukujesz, zadzwoń do nas! Zapraszamy!